Oszczędzając - dbasz o zdrowie. Filtruj wodę !

Oszczędzając - dbasz o zdrowie. Filtruj wodę!
Coraz popularniejsze staje się filtrowanie wody z kranu, która – według uregulowań prawnych – powinna być zdatna do picia. Jeśli nawet są jakieś zastrzeżenia do wodociągów, to w każdym sklepie dostępne są różne rodzaje butelkowanej wody, czy to mineralnej, czy źródlanej. Dlaczego zatem coraz więcej ludzi wyposaża kuchnię w dzbanek filtrujący?
 
 
Dlaczego warto filtrować wodę?
Powody, dla których powinniśmy filtrować wodę w domu jest wiele. Można je podzielić na dwie grupy:
Związane z naszym zdrowiem
Związane z dobrem naszej planety.
Jedne i drugie są ze sobą nierozerwalnie związane.
Zdrowiu szkodzą bowiem i substancje, które pojawiają się w wodzie z kranu na skutek chlorowania, transportu wodociągiem czy zanieczyszczeń ujęć. Równie szkodliwe jest zaśmiecanie ziemi plastikiem, z którego wytwarzane są butelki do wody mineralnej i źródlanej, i który bardzo szybko staje się szkodliwym, niedegradowalnym odpadem. Choruje środowisko, chorujemy i my.
Ponadto filtrowanie wody jest opłacalne pod względem ekonomicznym.

Filtrowanie wody z kranu – korzyści zdrowotne
Woda z kranu jest bezpieczna i – zgodnie z regulacjami prawnymi – zdatna do picia, jednak może zawierać śladowe zanieczyszczeń, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlaczego filtrować wodę w domu? – Wyjaśniamy.
Woda niefiltrowana może zawierać metale ciężkie, takie jak ołów i miedź, które są wyjątkowo toksyczne w większych ilościach. Mogą powodować dolegliwości żołądkowe, a – zwłaszcza u małych dzieci i u płodów – uszkodzenia mózgu. Woda z kranu po użyciu filtrów przechodzi kolejny poziom oczyszczania.
Popularne filtry węglowe w dzbankach filtrujących wiążą również inne chemikalia, takie jak chlor używany w publicznej sieci wodociągowej do dezynfekowania wody. Istnieją badania łączące picie chlorowanej wody ze zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na raka jelita grubego. Z chlorem pozbywamy się też drażniącego zapachu.
Kolejną zaletą filtrowania wody jest to, że usuwamy nieprzyjemne smaki związane z obróbką chemiczną, materią organiczną lub instalacją wodno-kanalizacyjną, pozostawiając świeżą, czystą wodę pitną. Proces filtracji zatrzymuje śladowe ilości piasku i rdzy, które mogą być obecne w wodzie z kranu.
Wykorzystywane w dzbankach do filtrowania wody filtry węglowe absorbują również niektóre pestycydy, które mogą pojawić się w wodzie. Węgiel aktywowany, wykorzystywany w medycynie, wiąże również inne substancje powodujące zatrucia pokarmowe, takie jak toksyny bakteryjne i produkty gnilne.
Filtry zmiękczają wodę i przyczyniają się do zmniejszenia powstawania kamienia na naczyniach do gotowania wody. Również dzięki temu napoje i posiłki przygotowywane na filtrowanej wodzie są smaczniejsze.
Filtry zawierające również jony srebra dodatkowo zabezpieczają wodę przed rozwojem szkodliwych bakterii – nawet na 48 godzin.
Woda niefiltrowana zawiera również fluor. Choć zapobiega on próchnicy, najnowsze badania wskazują na to, że nie jest on wart potencjalnego ryzyka dla zdrowia, związanego z jego użyciem. Zbyt wysoki poziom fluoru jest toksyczny dla mózgu i komórek nerwowych, powiązano go również z problemami dzieci z nauką i zaburzeniami funkcji poznawczych. Niektóre systemy filtrowania oczyszczają wodę również z fluoru.
Filtrowanie oczyszcza wodę również z potencjalnie groźnych dla naszego organizmu glonów, grzybów i pasożytów.

Czy woda filtrowana jest pozbawiona cennych minerałów?
Zarzutem pod adresem wody filtrowanej jest to, że zostaje ona pozbawiona niezbędnych dla naszego organizmu mikroelementów. Woda w procesie filtracji nie jest jednak całkowicie demineralizowana, a dzięki temu procesowi pozbywamy się wielu szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, które – spożywane przez dłuższy czas – mogą doprowadzić do wielkich spustoszeń w organizmie. Minerały możemy zawsze uzupełnić wodą wysokozmineralizowaną, najlepiej ze szklanych butelek. Taka woda nie nadaje się do gotowania czy parzenia herbaty i kawy, bo minerały w niej zawarte zostawiają zbyt dużo osadu. Woda z dzbanka z filtrem w niczym nie ustępuje za to butelkowanej wodzie źródlanej, która bardzo często zawiera mniej minerałów niż woda pitna z niektórych ujęć.



Jak korzystać z dzbanka filtrującego?
Filtrowanie wody w domu jest bardzo proste, ponieważ na rynku dostępny jest szeroki wybór dzbanków z filtrem. Woda z kranu, po przepuszczeniu przez wymienny wkład, zostaje dodatkowo oczyszczona, przede wszystkim z zanieczyszczeń powstałych w wyniku transportu wodociągiem oraz z chloru. Otrzymujemy w ten sposób idealną wodę do gotowania i picia, za którą nie musimy dodatkowo płacić

.

Dzbanek filtrujący wodę jest bardzo funkcjonalny, trwały i łatwy w użyciu. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach:
Na rynku dostępne są dwa główne typy dzbanków do filtrowania wody – na filtry typu maxtra i filtry typu classic. Różnią się one kształtem. Ich głównym składnikiem filtrującym jest węgiel aktywny.
Wkłady filtrujące należy regularnie wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta. Są uniwersalne i ogólnodostępne. Na opakowaniu lub w instrukcji podana jest wydajność wkładu (ile litrów wody można za jego pomocą przefiltrować) i okres jego efektywnego użytkowania.
Jeśli w kranie mamy wyjątkowo twardą wodę (twardość możemy zmierzyć za pomocą testerów paskowych, kropelkowych lub w laboratorium), warto zaopatrzyć się w specjalne filtry do bardzo twardej wody. Dostępne są również filtry z magnezem (polecane zwłaszcza uprawiającym sport lub pijącym dużo kawy wypłukującej magnez) oraz podnoszące ph wody do pożądanego poziomu.
Dzbanek należy regularnie myć. W tym celu należy oczywiście wyjąć filtr (filtra nie myjemy!) i rozłożyć dzbanek na części, co znacznie ułatwi sprawę. Przed kolejnym użyciem dzbanek powinien być wysuszony.
Wodę do dzbanka nalewamy tylko do górnej części i czekamy, aż całość przepłynie przez filtr. W górnym pojemniku nie powinna stać woda, aby nie powstawał kamień, więc nalewamy tylko tyle, ile zmieści się w dolnej części.
Należy regularnie wymieniać wodę w dzbanku, aby w zbyt długo stojącej wodzie nie namnażały się bakterie.
Jeśli w dolnej części dzbanka, w której znajduje się woda przefiltrowana, pojawia się osad, to znaczy, że trzeba wymienić filtr (jego zdatność do użytku zależy również od parametrów wody z danego ujęcia) albo, że mamy bardzo twardą wodę i warto byłoby zaopatrzyć się w specjalny rodzaj filtra.
 
Filtrowanie wody do picia – korzyści ekonomiczne i ekologiczne
Filtrowanie wody za pomocą dzbanków filtrujących jest ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ:
Jeden filtr wystarcza średnio na ok. 30 dni i przefiltruje 150-200 l wody, co przekłada się przynajmniej na 100 plastikowych butelek o pojemności 1,5 l. Koszt dzbanka szybko się zwraca, a cena jednego filtra jest dużo niższa niż cena 100 butelek nawet najtańszej wody źródlanej.
Zawartość wkładu jest w pełni degradowalna, a plastiku użytego do jego produkcji jest niewspółmiernie mniej niż w 100 butelkach do wody. Rezygnacja z kupowania wody butelkowanej na rzecz dzbanka filtrującego wodę pozwala w znacznym stopniu ograniczyć produkcję zaśmiecającego naszą planetę plastiku. Plastik z filtra również podlega recyklingowi. Zużyte, plastikowe części filtrów można również na cos przerobić, np. na kolorowe doniczki. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni.
 
Stosowanie dzbanków filtrujących wodę jest więc korzystne pod względem zdrowotnym, ekologicznym i ekonomicznym. W obliczu katastrofy ekologicznej dzbanek do filtrowania wody powinien znaleźć się w każdym domu. Warto więc zapoznać się z bogatą ofertą dzbanków, dostępnych w różnych kolorach i kształtach, a jednocześnie zadbać o środowisko, zdrowie i zawartość portfela.

Powiązane produkty

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania