Pranie Firan od A do Z

Nie ma jednej zasady na pranie firan – w końcu każdy materiał ma inne wymagania i należy go traktować inaczej. Także firanki do kuchni warto odświeżać częściej niż te, które wiszą na przykład w salonie czy w sypialni. Bo oprócz tego, że zbierają kurz, to nasiąkają zapachami i tłuszczem oraz są częściej narażone na zaplamienia. Istnieje jednak kilka podstawowych reguł, które są kluczem do sukcesu nie tylko w skutecznym usunięciu zabrudzeń, ale też w trosce o nienaruszenie struktury materiału, skurczenie lub zafarbowanie, na przykład, ulubionej firany do salonu.

 

Po co namaczać firany przed praniem?

Niezależnie jaką metodę wybierzesz — my szczególnie polecamy pranie ręczne — firany powinny być wcześniej namoczone. Kilkugodzinne namaczanie pozwoli rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia. Nie musisz inwestować w drogie i niesprawdzone środki chemiczne. Choć na rynku jest ich mnóstwo, to nawet najbardziej nowoczesne firany będą najbezpieczniejsze, gdy do ich pielęgnacji wykorzystasz stare, sprawdzone, metody. W zależności od rodzaju problemu, czy zabrudzeń, powinno się do wody z miską dodać odpowiednio:

 

sodę oczyszczoną — w przypadku firan narażonych na szarzenie od dymu papierosowego oraz gdy są pożółkłe od słońca, czy tłuszczu;

płyn do mycia naczyń lub ocet — do usunięcia plam z firanek kuchennych;

samą wodę — do zakurzonej firany w celu jej odświeżenia.

 

Nawet jeśli nie widać tego gołym okiem, każda tkanina kumuluje w sobie brud. Pamiętaj przy tym, że woda, zarówno podczas prania jak i namaczania, nie powinna być zbyt gorąca. Maksymalna temperatura to 30-40 stopni. Podczas namaczania warto wymienić wodę przynajmniej raz.

Jak prawidłowo prać firany?

Po tak zwanym praniu wstępnym, przechodząc do właściwej jego części, staniesz przed wyborem — prać ręcznie, czy w pralce? W przypadku małej ilości firan o niewielkich rozmiarach oraz gdy tkaniny, z których są uszyte, nie są bardzo ciężkie, najlepiej zdecydować się na pranie i płukanie w rękach. Do tego należy przygotować dużą miskę, w której materiał będzie mógł swobodnie się przemieszczać. W innym przypadku firany możesz bez obaw wrzucić do pralki – pod warunkiem że ustawisz najdelikatniejszy program do prania. Najczęściej będzie to 30 stopni. Pamiętaj też, aby:

 

zdjąć z firan ewentualne elementy ozdobne,

namoczone, złożone w kostkę firany włożyć do specjalnej siatki ochronnej i nie przeładowywać bębna,

użyć delikatnego detergentu, albo wykorzystać sprawdzone, domowe metody, które towarzyszą nam w dbaniu o dom od lat.

Zrezygnuj z wirowania oraz suszenia automatycznego. Niepotrzebnie gniecie materiał, który później trzeba wyprasować. Po skończonym cyklu zostaw pranie w bębnie jeszcze przez jakiś czas. To pozwoli usunąć nadmiar wody. Następnie, jeszcze wilgotne, rozwieś na suszarce lub od razu w oknie. Pod wpływem ciężaru firany rozprostują się, a woda będzie mogła swobodnie ściekać. W przypadku gdy firany uszyte są z grubszych materiałów, albo gdy są bardzo długie i ciężkie, na pewno jeszcze przez długo będą mokre. Dlatego w razie konieczności rozłóż na podłodze ręczniki. Gdy firanki będą już suche, drobne zagniecenia najlepiej rozprostować przy użyciu parownicy. Z pewnością każda gospodyni domowa będzie zadowolona z efektów takiej pielęgnacji.

O tym pamiętaj podczas prania firan

Ostrożnie podchodź do wieszania od razu na karniszu bardzo nasiąkniętych, ciężkich firan. Jeśli uznasz, że materiał jest za ciężki i może się rozciągnąć, albo zerwać karnisz, lepiej susz firany w innym miejscu. Najlepiej sprawdzą się wysoko rozwieszone sznury na tarasie lub w ogrodzie. Nie łącz prania firan z innymi rzeczami, a co najważniejsze z innymi kolorami, aby nie doszło do niezamierzonego zafarbowania. Oczywiście możesz prać razem firanki do kuchni i firany do salonu — pod warunkiem że mają ten sam kolor. W przypadku mieszania kolorów, pierz firany osobno lub używaj chusteczek zapobiegających farbowaniu tkanin. Pamiętaj, że nowoczesne firany odznaczają się najwyższą jakością. Jednak, jak każdy niewłaściwie pielęgnowany materiał, mogą ulec zniszczeniu. Wystarczy podchodzić do nich z należytą ostrożnością, a na pewno będą służyć, cieszyć, ozdabiać wnętrza domu i zachwycać ciebie, domowników i gości przez długie lata.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania