Nawilżacz powietrza – zadbaj o nawilżenie w Twoim domu

Być może problemem i w Twoim domu jest suche powietrze. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że ma ono wpływ na włosy, cerę, koncentrację, a nawet na zdrowie? Czy w ogóle kontrolujesz wilgotność powietrza? Warto posiadać w domu urządzenie, które będzie pokazywało aktualny wskaźnik wilgotności, a jeśli okaże się, że powietrze jest zbyt suche, to powinieneś zakupić nawilżacz powietrza. Może się on okazać szczególnie przydatny w okresie grzewczym oraz w czasie letnich upałów. 

Suche powietrze może utrudniać oddychanie, możesz mieć również problemy ze snem. To, jakie parametry powinno spełniać powietrze w domach mieszkalnych, wskazuje norma PN 78/B-03421. Zgodnie z nią minimalna zawartość wilgotności w powietrzu wynosi 30 proc. Jeśli wynik w Twoim domu jest niższy, to oznacza, że powinieneś postawić na nawilżacze powietrza, dzięki którym poczujesz się lepiej w swoich czterech ścianach. Pytanie jednak – na jakie rozwiązanie powinieneś postawić? Które na pewno spełni Twoje oczekiwania?

 

Odkryj ultradźwiękowy sposób nawilżania powietrza

 

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że powietrze może być nawilżane różnymi sposobami? Jednym z rozwiązań jest nawilżacz ultradźwiękowy, który do rozbijania cząsteczek wody i generowania mgły wodnej wykorzystuje ultradźwięki. Ogromnym jego plusem jest to, że możesz dzięki niemu zdecydowanie precyzyjniej sterować wilgotnością w domu niż np. w przypadku nawilżaczy parowych. Kolejnym plusem tego urządzenia jest to, że nie ma ono elementów, które podlegają okresowej wymianie, wymaga tego tylko filtr do nawilżacza, dzięki któremu kamień nie zbiera się na membranie ultradźwiękowej. Niektóre tego typu urządzenia wyposażone są w grzałkę, dzięki której nawilżacz może wytwarzać zarówno ciepłą, jak i zimną mgiełkę. Inne plusy nawilżacza ultradźwiękowego to cicha praca czy niskie koszty utrzymania. Urządzenie charakteryzuje się niskim zużyciem prądu.

Poznaj szeroki wybór wkładów do nawilżaczy

 

Na jaki nawilżacz powietrza powinieneś się zdecydować, żeby uzyskać odpowiednią wilgotność? W naszym sklepie do wyboru masz wiele produktów. Kupisz u nas wkład do nawilżacza, ale przede wszystkim urządzenia sprawdzonych marek. W ofercie mamy m.in. nawilżacz powietrza HB czy nawilżacz powietrza Philips. Oczywiście powinieneś zwracać uwagę nie tylko na nazwę producenta, ale przede wszystkim na parametry poszukiwanego urządzenia. Poza wspomnianymi nawilżaczami ultradźwiękowymi mamy również parowe i ewaporacyjne. 

Ważna jest także moc urządzenia – korzystając z filtrowania wyników, możesz określić, jaka minimalna moc Cię interesuje. Bardzo ważne jest dopasowanie nawilżacza do wielkości pomieszczenia – jeśli jest ono sugerowane pod 25 m2, to nie będzie odpowiednie dla 100 m2. Dostępne urządzenia mogą być wyposażone w higrometr, wybrać możesz również sposób sterowania nawilżaczem. Dotykowy, elektroniczny czy mechaniczny? Postaw na takie rozwiązanie, które na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Najczęściej zadawane pytania

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza?

Zadaniem nawilżaczy jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu do zdrowego i komfortowego dla człowieka – czyli 40%-60%. Gdy powietrze jest zbyt suche, możemy odczuwać wiele dolegliwości, np.: przekrwione i suche oczy, problemy z zatokami, kaszel, drapanie w gardle czy przesuszona skóra. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?

- Rodzaj nawilżacza - można wyróżnić nawilżacze parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Każde z wymienionych urządzeń wykorzystuje inną metodę nawilżania.

- Wydajność – im wyższa, tym większe pomieszczenie możemy nawilżyć w krótszym czasie.

- Głośność – warto wziąć pod uwagę ten parametr szczególnie, kiedy chcemy aby urządzenie pracowało również nocą.

- Higrostat – pozwala na optymalne utrzymanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

- Pojemność zbiornika na wodę – im większy, tym rzadziej trzeba dolewać wodę. Warto pomyśleć o tym szczególnie, gdy mamy do nawilżenia spore pomieszczenie.

- Timer – pozwoli na pracę urządzenia przez określony czas.

Jak działa nawilżacz powietrza?

- Ewaporacyjne - urządzenie wyposażone jest w wiatrak, który zasysa powietrze, a następnie wymusza jego przepływ przez zanurzony w wodzie filtr. Zaletą jest brak możliwości zbyt dużego nawilżenia powietrza.

- Parowe – jest wyposażony w specjalną grzałkę, która podgrzewa wodę do temperatury 100°C. Doprowadzona do wrzenia woda paruje, jednocześnie nieznacznie podnosząc temperaturę otoczenia.

- Ultradźwiękowe - woda jest rozdrabniana na mikrocząsteczki za pomocą ultradźwięków. Mgiełka paruje w powietrzu, przez co osady zawarte w wodzie mogą osiadać się na meblach czy urządzeniach, dlatego warto zastosować w nich wodę destylowaną.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Obecnie na rynku spotkamy się z następującymi rodzajami nawilżaczy:

- Ewaporacyjne - wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację. Jest to naturalna i zdrowa metoda nawilżania, lecz może się wiązać z wymianą filtrów co 2-3 miesiące.

- Parowe – nawilżają powietrze poprzez podgrzanie wody do temperatury 100°C. Zaletą jest niska cena oraz brak potrzeby regularnego zakupu dodatkowych akcesoriów. Wadą jest ryzyko gromadzenia się wody w postaci pary wodnej na urządzeniach.

- Ultradźwiękowe - woda jest rozdrabniana na mikrocząsteczki za pomocą ultradźwięków. Mgiełka paruje w powietrzu, a osady zawarte w wodzie mogą osiadać się na meblach czy urządzeniach. Zaletą jest bardzo cicha praca oraz niski pobór prądu. Nie zaleca się zakupu nawilżacza ultradźwiękowego dla właścicieli zwierząt.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania