Najlepsza wiertarka do domu, jaką wiertarkę do domu wybrać?

Wiertarka jest bardzo ważnym urządzeniem w domu każdego majsterkowicza, ale nie tylko. To jedno z podstawowych narzędzi, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego mieszkania. Bez wiertarki drobne prace takie jak wywiercenie otworu w ścianie, żeby zawiesić na niej obrazek, wydają się niemożliwe. Wiertarka jest również bardzo istotna tam, gdzie planowany jest remont lub budowa, na przykład w ogrodzie. Dobra wiertarka doskonale poradzi sobie przy miękkich oraz twardszych tworzywach, zapewniając komfort pracy podczas wiercenia otworów nawet w bardzo wytrzymałych materiałach takich jak beton czy stal. 

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów wiertarek różniących się od siebie parametrami oraz przeznaczeniem. Przy wyborze wiertarki musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. W zależności od tego, jak często planujesz używać sprzętu oraz jaka moc urządzenia Cię interesuje, na taką powinieneś się zdecydować. Brzmi skomplikowanie? Bez obaw, rozwiejemy twoje wątpliwości, postaramy się pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu i wskażemy cechy, które powinny posiadać dobre wiertarki.

Typy wiertarek, czyli jaką wiertarkę kupić najlepiej? 

Wybór wiertarki nie jest łatwym zadaniem, ilość wariantów dostępnych na rynku jest spora a przedział cenowy, w którym możemy znaleźć zadowalający sprzęt różnorodny. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, do czego konkretnie będziemy potrzebować naszą wiertarkę. Inne urządzenie przyda się do remontów, a zupełnie odmienne do skręcania mebli, czy wywiercenia kilku otworów w ścianie. 

Wybierając wiertarkę do domu, nie będąc profesjonalistą, mamy dwie możliwości doboru rodzaju wiertarki: amatorską, lub półprofesjonalną. Do mniej zaawansowanych prac remontowych o mniejszej częstotliwości jak np. składanie mebli polecamy wybrać wkrętarkę lub wiertarko wkrętarkę. Ich moc nie jest co prawda tak duża jak w profesjonalnych urządzeniach, ale z powodzeniem poradzą sobie z powierzonymi zadaniami. Dodatkowo wiertarka „domowa” jest znacznie mniejsza i bardziej poręczna, aby każdy niezależnie od stopnia zaawansowania w majsterkowaniu mógł sobie z nią poradzić. Natomiast wiertarki profesjonalne lub półprofesjonalne to już dużo bardziej zaawansowany sprzęt, pozwalający na znacznie poważniejsze prace nie tylko remontowe, ale też budowlane. Doskonale sprawdzą się podczas długiego czasu użytkowania pod pełnym obciążeniem i są wyposażone w dodatkowe funkcje, których nie znajdziemy w amatorskich egzemplarzach (np. udar pneumatyczny). Dzięki temu półprofesjonalne wiertarki mogą być także dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują otworzyć firmę z usługami remontowo budowlanymi.

Wiertarka udarowa, ręczna, a może kątowa, czyli rodzaje wiertarek 

Oprócz powyższej klasyfikacji wiertarki możemy także podzielić na: 

wiertarki udarowe, w których dzięki zastosowaniu funkcji udaru pneumatycznego mamy możliwość wiercenia otworów w twardych materiałach np. beton, czy tworzywa sztuczne.

wiertarki ręczne- narzędzia wymagające użycia ludzkich rąk, które używa się najczęściej do wywiercenia otworów w drewnie.

wiertarki kątowe- pozwalają na wiercenie w trudno dostępnych miejscach, przeznaczone głównie do użytku profesjonalnego.

wiertarki do szkła- niezwykle precyzyjne urządzenia wyposażone w diamentowe wiertło, które bez problemu poradzi sobie ze szklaną powierzchnią.

wiertarki wielowrzecionowe- zaawansowany technologicznie sprzęt, pozwalający na wiercenie kilku otworów jednocześnie.

wiertarko wkrętarki - narzędzie łączące w sobie cechy wiertarki i wkrętarki. Będzie pełnić podstawowe funkcje wiertarki, ale nie będzie nadawać się do bardziej wymagających prac remontowo budowlanych ze względu na ograniczoną moc. Chociaż zdarzają się jednak znacznie droższe profesjonalne wiertarko wkrętarki, które są niemalże tak dobre jak najlepsze wiertarki udarowe. Z pomocą wiertarki tego typu bez problemu wywiercisz otwory w twardszych materiałach o znacznie większej średnicy niż za pomocą amatorskiego sprzętu. 

Najważniejsze parametry wiertarki, na które warto zwrócić uwagę 

Szukając właściwej dla nas wiertarki, w pierwszej kolejności należy skupić się na kilku parametrach, które są kluczowe. Na ich podstawie będzie można określić czy dana wiertarka nada się do zadań, jakie dla niej przygotowaliśmy.

Moc wiertarki

Moc jest podstawową kwestią jeśli chodzi o wybór wiertarki, określa ona jej możliwości względem różnego typu materiałów, z którymi będzie mieć do czynienia. Wiertarki o małej mocy nie nadadzą się do twardego betonu albo metalu, z kolei te znacznie wyższych parametrach już tak. Zasada jest prosta im większa moc, tym większe możliwości wiertarki. Urządzenia służące głównie do sporadycznych drobnych domowych zadań powinny posiadać moc w przedziale 500-600 W, natomiast te częściej używane w domowym warsztacie 700-800 W. Profesjonalny sprzęt, który nie powinien mieć problemu z przewiercaniem bardzo twardych materiałów, zaczyna się od 1000 W.

Moment obrotowy

Moment obrotowy wyrażany w niutonometrach (Nm), jest wskaźnikiem energii użytecznej urządzenia jako momentu siły. Wysoki moment obrotowy jest niezbędny do wiercenia dużych otworów i mocnego wkręcania. Im wyższa wartość momentu obrotowego, tym większa moc wiertła. Wiertarki udarowe posiadają maksymalne momenty obrotowe do 70 Nm. 

Prędkość obrotowa 

Z kolei prędkość obrotowa sprawia, że wiertło wiertarki pracuje szybciej, dzięki czemu praca jest znacznie sprawniejsza. Klasyczna wiertarka działa na zasadzie ruchu obrotowego, wiertarka udarowa dodatkowo wykorzystuje ruch posuwisty wiertła, dzięki czemu istnieje możliwość prostszego wiercenia w twardych podłożach np. wykorzystywanych w budownictwie. 

Rodzaj zasilania wiertarki 

Rodzaj zasilania to istotna sprawa, ponieważ przekłada się na komfort pracy oraz moc urządzenia. Wiertarki wyposażone w przewód zasilający mają co prawda większą moc, ale posiadają ograniczenie w postaci kabla, który może znacznie ograniczyć pracę oraz zakres ruchu. W takiej sytuacji niezbędne będzie znalezienie bliższego gniazdka albo zainwestowanie w przedłużacz. 

Drugim wariantem zasilania jest akumulator. Pozwoli on na używanie urządzenia, gdzie tylko chcesz, bez konieczności podłączenia pod prąd. Wiertarkę zasilaną akumulatorem możesz zabrać se sobą na wyjazd, lub pracować z nią w ogrodzie, ma ona jednak swoje wady. Po pierwsze wiertarką tego typu możesz cieszyć się jedynie do momentu rozładowania akumulatora. Aktualnie dodatkowy akumulator lub nawet dwa dołączone do urządzenia to standard u producentów, ale zawsze istnieje ryzyko, że podczas pracy wiertarka może się rozładować. Dodatkowo często zdarza się, że wiertarki akumulatorowe są słabsze niż egzemplarze z zasilaniem sieciowym i nie będą w stanie wykonać tych samych prac. Istnieją jednak profesjonalne urządzenia z akumulatorem, które są na tyle mocne, że bez problemu poradzą sobie z bardziej skomplikowanymi zadaniami.

Lepiej wybrać wiertarkę udarową czy bezudarową? 

Przed zakupem wiertarki koniecznie trzeba się zastanowić, do czego będziemy jej używać. Jeżeli zamierzamy jedynie od czasu wykonać drobne prace remontowe, wiertarka bez udaru powinna wystarczyć. Wiertarka bezudarowa poradzi sobie podczas pracy z plastikiem oraz drewnem, jest dość lekka i wygodna w obsłudze. Jeśli zaś zależy nam na mocniejszym sprzęcie, który będzie w stanie uporać się z cięższymi pracami remontowo budowlanymi, radzimy wybrać wiertarkę udarową. Z jej pomocą możesz bez obaw pracować z twardymi materiałami tj. beton, czy marmur, ale także ze stalą, czy tworzywami sztucznymi. Udar mechaniczny wykorzystujący zębatki, obracające się w przeciwległe strony, generuje uderzenia, dzięki którym mamy możliwość wiercić otwory w twardszych materiałach. Wiertarki udarowe posiadają funkcję wyłączenia udaru, która sprawdzi się podczas pracy z miękkimi tworzywami, do których udar nie jest konieczny. 

Do czego można wykorzystać wiertarki udarowe? 

Wiertarki udarowe to wszechstronne urządzenia, które są niezastąpione w każdym gospodarstwie domowym. Sprawdzą się gdy chcesz powiesić na ścianach obrazy lub ramki ze zdjęciami, pomogą w zamontowaniu telewizora, ale nie tylko. Wiertarki oprócz wiercenia otworów mogą mieć jeszcze szereg różnych zastosowań. Wykorzystując dodatkowe nakładki, możemy z pomocą wiertarki mieszać farby oraz zaprawę murarską, wypolerować i naostrzyć wiertła i inne narzędzia, wkręcić śruby lub nawet zeszlifować daną powierzchnię. W zależności od tego, do jakich prac chcemy wykorzystać wiertarkę, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które ułatwią i przyspieszą naszą pracę

Powiązane produkty

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania