Skąd pochodzi matczyne święto

Skąd pochodzi matczyne święto

Historia i ewolucja Dnia Matki jako święta

Świętowanie macierzyństwa jest obecne w kulturach na całym świecie od czasów starożytnych. W wielu starożytnych kulturach Matka Ziemia była personifikowana jako istota, która wszystko rodzi. Na przykład w starożytnej kulturze greckiej Rhea była matką wszystkich bogów i była czczona jako matka stworzenia. Podobnie w kulturze starożytnego Egiptu bogini Izyda była czczona jako matka wszystkich faraonów i była czczona za jej właściwości opiekuńcze. Te wczesne obchody macierzyństwa położyły podwaliny pod współczesne obchody Dnia Matki.

Istotną rolę w celebracji macierzyństwa odegrał też wpływ chrześcijaństwa. W XVI wieku Kościół katolicki zaczął celebrować Kościół Matkę, który był kościołem, w którym jednostki przyjmowały najważniejsze życiowe sakramenty, takie jak chrzest czy małżeństwo. Oktawa Bożego Narodzenia była również obchodzona jako dzień świąteczny, pozwalający zgłębiać tajemnicę Boga . W ostatnich czasach Mothering Sunday obchodzono w Anglii jako dzień oddania czci matkom i uczęszczania na nabożeństwa .

Współczesne początki Dnia Matki sięgają starań Ann Marii Reeves Jarvis, nauczycielki, która w 1858 roku rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia święta ku czci matek . Święto zyskało popularność w Stanach Zjednoczonych i ostatecznie zostało uznane za święto narodowe w 1914 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona. Jednak komercjalizacja święta na początku XX wieku doprowadziła do krytyki, a niektórzy twierdzili, że stał się on zbyt skoncentrowany na materializmie i konsumpcjonizmie . Niezależnie od tego święto pozostaje ważnym dniem, aby uhonorować i docenić miłość i poświęcenie matek na całym świecie 

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania