Pomysł na firanki do salonu. Modne propozycje

Chcesz znaleźć idealny pomysł na firanki do salonu? Przeczytaj ten artykuł i zainspiruj się najnowszymi trendami we wnętrzarstwie. Czy firanki to zawsze najlepsze rozwiązanie? A może wystarczą same zasłony lub rolety? Rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Jakie firanki do salonu wybrać? Przy podejmowaniu tej ważnej dla aranżacji wnętrza decyzji warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak funkcjonalność, wielkość pomieszczenia, kolorystyka oraz styl, w jakim wykończona jest przestrzeń. Inne rozwiązania stosuje się do klasycznych pokoi dziennych, wykończonych antykami, a zupełnie inne w przypadku chłodnych, modernistycznych salonów. Nie w każdym wnętrzu trzeba stosować firany − niekiedy lepszym rozwiązaniem będą rolety lub jedynie zasłony. Zobacz, jak powinna wyglądać aranżacja okien w salonie.

Aranżacja firan do salonu − czym się kierować?

Czy wiesz, czym kierować się przy wyborze firan do salonu? Firany do salonu wybiera się zwykle na końcu urządzania pomieszczenia, kiedy masz już meble oraz inne tekstylia. Jest to także element, który stosunkowo łatwo zmienić i co więcej, może zmienić niemal cały charakter wnętrza.

Dobrze jest wziąć pod uwagę klika aspektów, które pomogą Ci stworzyć spójny pokój. Skup się na tym, jaką mają spełniać funkcję, w jakim klimacie utrzymany jest salon, jaki kolor firan będzie pasował najlepiej, a także jak duża jest przestrzeń, którą urządzasz.

1. Funkcjonalność firan w salonie

Na początek warto skupić się na tym, jaką funkcję mają spełniać firany. Czy chcesz, aby jedynie dekorowały salon, a może mają dać domownikom prywatność i osłonić Was przed ciekawskim okiem sąsiadów? Firanki bardzo często mają za zadanie złagodzić wpadające przez okno promienie słoneczne. Nie szalej jednak z tym konceptem. W Polsce mamy stosunkowo niewiele słonecznych dni. O ile więc, Twoje okna nie wychodzą na zachód lub południowy-zachód, które wpuszczają do pomieszczenia ostre, upalne popołudniowe światło, staraj się wybierać firany raczej przepuszczające światło.

Firany wykonane z cienkich, niemal przezroczystych materiałów, dadzą dużo mniejszą izolację. Te o gęstszym splocie, pozwolą „odgrodzić się” od świata zewnętrznego. Zwróć też uwagę na to, że firany spełniają nie tylko swoją funkcję w dzień. Tak naprawdę, w przypadku zapewnienia sobie prywatności, najważniejsze jest to, aby firanka osłaniała okna wieczorami, gdy w pokoju świeci się światło. W takiej sytuacji, przez nieosłonięte okna, widać wszystko jak na dłoni. Wieczorem, kiedy nie zależy Ci na wpuszczaniu światła z zewnątrz, możesz dodatkowo osłonić okna zasłonami lub roletami. Szerzej o tym temacie piszemy w kolejnym akapicie.

2. Długość firan w salonie

Z funkcjonalnością wiąże się także kwestia długości firan w salonie. Czy powinny one osłaniać parapet? A może lepszy pomysł na firanki w salonie to powłóczysty materiał zwisający do samej ziemi? Co do zasady - do stylowego salonu wybiera się raczej firanki długie, które sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej stylowe i dostojne. W końcu salon jest niejako wizytówką całego mieszkania − to tu zaprasza się gości. Długie firany i zasłony zakrywają np. kaloryfer, który nie jest elementem wartym eksponowania, zwłaszcza w eleganckim wnętrzu. Od każdej reguły istnieją jednak odstępstwa. Krótkie firanki najczęściej wiesza się przy okazałych drewnianych oknach lub parapetach. Sprawdzą się także, jeżeli pod oknem chcesz postawić komodę lub niski regał.

3. Styl pomieszczenia, czyli jakie firany do salonu nowoczesnego?

Firany powinny być spójne z całością aranżacji. Wybierając naturalne materiały i roślinne motywy dopełnisz wnętrze w stylu safari, delikatne organdyny będą dobrze komponować ze stylem glamour i klasycznym, a firanki z geometrycznymi wzorami dobrze sprawdzą się w retro salonie. Do nowoczesnego salonu wybieraj naturalne tkaniny, lekkie, lniane, dające ciepło i komfort.

4. Kolorystyka firan w salonie

Jakie kolory firanek wybrać? Regułą jest już wybieranie firan o raczej jasnych barwach. Dlaczego? Bo te przepuszczają najwięcej światła i rozświetlają wnętrze. Kolorowe, nawet przezroczyste tkaniny sprawią, że pomieszczenie może być bardziej zacienione, mniej przystępne. Najczęściej więc wybieramy firany w kolorach bieli, beżu, ecru czy egg shell.

Co więcej, firany powinny być dopasowane do innych elementów dekoracyjnych, zwłaszcza tekstyliów. Dobrze, jeżeli będą korespondować z dywanem, sofą, a przede wszystkim kolorem ścian.

5. Wielkość pomieszczenia a firany

Aspekt ten wiąże się bardzo z kolorystyką firanek. Jasne i lekkie firany powiększą i rozjaśnią pomieszczenie. Tkanina w kolorze ściany wtopi się w otoczenie i pomoże je powiększyć. Firanki kontrastujące np. z czarną ścianą, dadzą efekt przytulności i zamknięcia pomieszczenia.

Aranżacja okien w salonie: firany, żaluzje, a może rolety?

Nie do każdego wnętrza będą pasować firanki. W nowoczesnych salonach, zwłaszcza o charakterze industrialnym, częściej stosuje się samodzielne zasłony lub żaluzje czy rolety. W pomieszczeniu wykończonym w stylu miejskiej dżungli lub stawiającym na styl kolonialny, doskonale prezentować będą się bambusowe lub drewniane żaluzje. Są one na tyle ważnym, dekoracyjnym elementem, że nie trzeba ich osłaniać firankami. W salonie wykończonym w stylu południowym, firanki zastąpić możesz roletami rzymskimi. Piękne marszczenia na roletach dają efekt drapowanej firany. Nie ma więc konieczności dublowania tego elementu aranżacji okien w salonie.

A czy można stosować i rolety lub żaluzje z firankami? Oczywiście! Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku dużej ekspozycji okien lub sporego nasłonecznienia pomieszczenia. Rolety pomogą Ci ochronić salon przed nagrzewaniem się w upalne dni oraz zapewnią największą prywatność wieczorami.

Pomysł na firanki do salonu − zainspiruj się!

Firany powinny dopełniać wnętrze. W przypadku salonu o klasycznych, tradycyjnym wykończeniu, w którym dominują antyki, warto postawić na cięższe firanki do ziemi. Mogą zdobić je satynowe lamówki lub hafty, najlepiej motywy roślinne. Przy klasycznym wnętrzu możesz postawić na połyskujące tkaniny. Cięższe, nieprzezroczyste firany będą także pasowały do stylu glamour. Tu dużą rolę dekoracyjną będą odgrywać ciężkie zasłony, najlepiej wykonane z aksamitu lub weluru.

A więc, na co postawić, jeżeli chodzi o firany do salonu? Nowoczesne aranżacje często wykorzystują naturalne tkaniny, len, płótno, lekką bawełnę i inne materiały pochłaniające światło. Sprawiają one, że wnętrze staje się bardziej przytulne i ciepłe − to pożądany efekt w przypadku pokoju dziennego, gdzie spędzasz czas relaksując się z rodziną. Obecnie stawia się na naturalne kolory ziemi: beże, ecru, biel, kość słoniową, a więc ciepłe tony.

Nowymi pomysłami na aranżację okien w salonie są firany z fantazyjnymi wycięciami, a także aplikacjami czy dodatkami, takie jak połyskujące w słońcu kryształy. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z tym bogactwem. Pamiętaj: mniej znaczy więcej! Klasyczne i proste rozwiązania sprawdzą się na dłużej i nie opatrzą Ci się zbyt szybko.

Firany do salonu − kropka na „i” w wykończeniu wnętrza

Firanki do salonu wybiera się zwykle jako ostatni element urządzania pomieszczenia. Powinien on współgrać z kolorami ścian, meblami oraz innymi dekoracjami. W klasycznych pomieszczeniach firanki dobrze wyglądają w towarzystwie pasujących do nich zasłon. Zamiast klasycznych firanek wybrać możesz także rolety lub żaluzje. W nowoczesnych salonach najczęściej dominują obecnie kolory ciepłe, naturalne kolory i tkaniny. 

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania