Najczęstsze błędy podczas dekoracji okna – zasłony, firany

Dekoracja okna wydaje się przyjemnym oraz łatwym do przeprowadzenia elementem aranżacji mieszkania. Niestety, każdemu z nas zdarza się niekiedy popełnić błędy, które bardzo niekorzystnie wpływają na wizualny odbiór całego pomieszczenia.

Na pięknie udekorowane okno składa się karnisz, firana oraz zasłona. Niestety, podczas wyboru oraz montażu każdego z tych elementów można popełnić błędy.

Zasłony źle wymierzone – często kupujemy je ”na oko” co kończy się albo tym, że zasłona leży na podłodze, albo jej szerokość nie umożliwia takiego marszczenia, jakiego byśmy sobie życzyli. Aby uniknąć tego błędu, zawsze wymierzmy wielkość okien z tzw. zapasem na udrapowanie.

Zasłony zawieszone zbyt nisko – problem, który spotyka się w mieszkaniach wyjątkowo często. Zasada jest taka: jeśli chcemy, aby nasze wnętrze wydawało się wyższe, niż jest w rzeczywistości, mocujemy karnisz do sufitu, a nie jak to zwykło się robić, do ściany. Im niżej zawiesimy karnisz, tym pomieszczenie wyda się niższe.

Za krótkie zasłony – idealnie dobrane zasłony powinny sięgać do podłogi, do krótszych, np. do połowy ścian, trudno później dopasować długość firanki. Poza tym zbyt krótkie sprawiają, że wnętrze wydaje się niższe i mniejsze.

Zbyt wąska zasłona – aby dobrać właściwą szerokość materiału na zasłony, należy odpowiednio dobrać stosunek szerokości materiału do szerokości okna, który powinien wynosić od 2 do 2 i ½. Oto przykład: jeśli szerokość okna wynosi 2 m, naciągnięty materiał na zasłony powinien mieć nawet 4-5 metrów szerokości.

Jakość i dbałość o szczegóły – nie zawieszajmy zasłonek, kiedy nie są uprasowane. Wygniecione wyglądają po prostu niechlujnie.

Kolor i wzór firanek oraz zasłon – nie przesadzajmy z nagromadzeniem ornamentów, całość spowoduje bowiem wrażenie chaosu oraz wywoła uczucie przytłoczenia. Dużo lepszym wyborem jest urządzanie kompleksowe – podobna kolorystyka oraz faktura na każdym elemencie wyposażenia.

Zbyt „ciężkie” zasłony – jeśli w naszym wnętrzu dominuje ciemna kolorystyka połączona z ciężkimi, drewnianymi meblami, zrezygnujmy z kotar lub grubych materiałów. W takim pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdzą się lekkie firanki oraz zasłonki z motywem florystycznym oraz z haftowanymi kwiatkami.

Firana opadająca na grzejnik – to duży błąd, bo zakrywając grzejnik, zakłócamy pożądany przepływ ciepłego powietrza. Aby mieć pewność, że firana nie będzie dotykała grzejnika, wystarczy zmierzyć szerokość parapetu, grzejnika i dodać około 5 cm na falowanie firany.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.