Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręczników ?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręczników?

„To tylko ręcznik” – oczywiście, ale kiedy przychodzi do jego zakupu, możemy być zaskoczeni tym, z jak wielu opcji przyjdzie nam wybierać. Odpowiednio dobrany ręcznik może naprawdę uprzyjemnić nam życie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze ręczników.

Choć na co dzień poświęcamy im mało uwagi, ręczniki używamy niemal podczas każdej wizyty w łazience, szczególnie rano i wieczorem. Na jedną osobę przypada ich co najmniej kilka, zwłaszcza jeśli dodamy do tego osobne, mniejsze ręczniki przeznaczone do wycierania twarzy – to rozwiązanie polecają dermatolodzy i kosmetolodzy, celem ochrony delikatnej skóry twarzy. Do tego dochodzą ręczniki do rąk, wieszane najczęściej w okolicach umywalki oraz te przeznaczone dla gości. Dobrym rozwiązaniem może być zatem kupno całego zestawu ręczników dobranego do wystroju łazienki.

Materiał, gramatura i rozmiar

Na dobry początek rozważmy kwestie praktyczne. Używane na co dzień i bardzo często prane ręczniki muszą być jednocześnie przyjemne w dotyku, jak i wytrzymałe. Jeśli chodzi o materiały, najlepiej sprawdzają się ręczniki z czystej bawełny, pozbawionej sztucznych domieszek, która nie podrażnia skóry, a za to dobrze absorbuje wilgoć. Takie ręczniki mogą być nieco droższe, ale to dobra inwestycja. Towarem z jeszcze wyższej półki są ręczniki z bawełny egipskiej, nazywanej czasem najlepszą bawełną na świecie. To z tego materiału szyją ręczniki i bieliznę pościelową najdroższe hotele. Wszystko dlatego, że bawełna egipska zbierana jest ręcznie, przez co jej włókna mogą być nawet dwa razy dłuższe od zwykłej bawełny. Ręczniki z bawełny egipskiej są wyjątkowo miękkie i puszyste, a do tego świetnie wchłaniają wodę i nie tracą swoich właściwości ani kształtu nawet po wielu praniach.

O chłonności i grubości ręcznika decyduje też jego gramatura, czyli ciężar tkaniny mierzony w gramach na metr kwadratowy (GSM). Na rynku dominują ręczniki o średniej gramaturze, tj. ok. 400-500 GSM. Ręczniki o gramaturze powyżej 600 GSM są grube, mięsiste w dotyku, ale ich wadą może być to, że zajmują dużo miejsca i dłużej schną. Z kolei ręczniki o gramaturze w okolicach 300 GSM mogą wydawać się cienkie, ale za to świetnie będą nadawać się np. jako ręczniki do rąk lub na siłownię, ponieważ zajmują mało miejsca i szybko schną.

Ostatnią rzeczą, o której przyjdzie nam zdecydować, jest rozmiar ręcznika. Ręczniki kąpielowe można podzielić na mniejsze (50x100 cm lub 70x140 cm), przydatne np. do suszenia włosów, oraz większe (100x150 cm lub nawet 135x200 cm), tj. takie, w które można owinąć całe ciało. Uważajmy szczególnie, wybierając ręczniki do rąk. Nie zawsze najmniejsza opcja jest tu najlepsza. Lepiej wybrać nieco większy ręcznik, np. o wymiarach 30x50 cm, który nie stanie się wilgotny zbyt szybko.

Ręczniki do zadań specjalnych

Powyższe zasady dotyczą nie tylko klasycznych ręczników kąpielowych, ale też tych niestandardowych, np. mniejsza gramatura to cecha charakterystyczna ręczników plażowych. Problematyczne może okazać się z kolei wybieranie ręcznika dla dziecka. Postąpimy rozsądnie i kupmy w tym celu nieco większy ręcznik, który dobrze sprawdzi się i przy małym dziecku, i przy nieco większym. Obecnie producenci oferują też wiele pomysłowych udogodnień, jak np. zapinane na rzepy ręczniki, w które łatwo można się owinąć, lub ręczniki-turbany. Kolor ręcznika pozostaje kwestią naszego wyboru, ale warto pamiętać o coraz popularniejszej usłudze wykonania spersonalizowanego haftu na ręczniku. Taki wyszywany zestaw będzie wyglądał elegancko w naszej własnej łazience, ale też świetnie sprawdzi się jako prezent np. dla nowożeńców.

Ręczniki to nieodzowny element wyposażenia łazienki. Warto więc zastanowić się chwilę nad ich wyborem i zadbać o to, żeby długo i dobrze nam służyły, a jednocześnie pięknie wyglądały.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.