Kuweta dla kota – otwarta czy zamykana ? Jaką wybrać i dlaczego ?

Zakup kuwety to jedna z pierwszych czynności, jakie trzeba wykonać przygotowując wyprawkę dla swojego kota. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Aby wybrać najlepszy model zarówno dla zwierzaka, jak i dla nas warto poznać ich wady i zalety. Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Jaką kuwetę dla kota wybrać – otwartą czy zamkniętą?

Od czego zacząć wybór kuwety? Najlepiej od rozmiaru. Musi on zostać dopasowany do wielkości twojego kota. Wewnątrz zwierzak powinien mieć tyle miejsca, by mógł się swobodnie poruszać.

Małe kuwety oraz te z niskim progiem najlepiej sprawdzą się u kociąt i seniorów, ponieważ łatwiej będzie im się do nich dostać. Minusem może być jednak fakt, że rozkopywany przez kota żwirek szybciej wydostanie się na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest model modułowy, np. kuweta dla kota Bella marki Rotho, która ma niskie wejście, ale wysokie ścianki, a także można ją zakryć.

Otwarta kuweta dla kota – wady i zalety

Otwarta kuweta dla kota jest najbardziej podstawowym rodzajem. Sprawdzi się w przypadku większych kotów (np. rasy ragdoll), ponieważ dzięki otwartej przestrzeni nic nie ogranicza ich ruchów. Zaletą kuwet otwartych jest niska cena (w przypadku najbardziej podstawowych wersji) oraz dostępność w większości sklepów.

Do wad zalicza się zapach, który bez stosowania specjalnego pochłaniacza sypanego pod żwirek może być bardzo intensywny. Warto mieć też na uwadze, że koty często rozkopują żwirek poza obszar kuwety, co utrudnia utrzymanie czystości.

Jeżeli planujesz zakup modelu otwartego, poznaj ich dostępne rodzaje:

Prosta kuweta otwarta – podstawowy model występujący w wielu kształtach i rozmiarach. Kuwety tego typu są najlepsze dla małych kotów, które dopiero uczą się z nich korzystać, ponieważ zwierzę bez problemu dostanie się do środka. Dobrym wyborem będzie kuweta Iriz marki Savic, która dzięki wysokim brzegom zapobiega nadmiernemu wysypywaniu żwirku przez kota.

Zamknięta kuweta dla kota – wady i zalety

Zamknięta kuweta dla kota różni się od otwartej przede wszystkim tym, że ma zadaszenie uniemożliwiające kotu rozsypywanie żwirku poza jej obszar. To rozwiązanie daje też pupilowi trochę prywatności i zakrywa widok nieczystości. Dodatkową zaletą kuwet zamkniętych jest dostępna w większości modeli możliwość włożenia w obudowę filtru pochłaniającego zapachy.

Choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ma ono kilka minusów. Po pierwsze, kuweta zamknięta zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo czyszczenie jej zabiera o wiele więcej czasu, niż w przypadku kuwety otwartej. Jej nietypowa budowa może też zniechęcić kota do korzystania, dlatego lepiej wybrać ten rodzaj dopiero, gdy twój zwierzak w pełni opanuje zasady korzystania z jej wersji otwartej. Możesz też kupić kuwetę zamkniętą, a na pierwsze miesiące zdjąć zadaszenie i dać kotu czas na oswojenie się.

Podobnie jak kuwety otwarte, zamknięte również podzielone są na rodzaje, które warto poznać przed zakupem:

Zapoznaj się z różnymi modelami kuwet i wybierz odpowiednią dla twojego kota. Pamiętaj, żeby kierować się przede wszystkim rozmiarem i wiekem swojego pupila, a dopiero potem innymi funkcjami.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.