Jak rozwiązać problem nadmiernej wilgoci w domu ?

Jak rozwiązać problem nadmiernej wilgoci w domu?

W sezonie grzewczym zwracamy uwagę przede wszystkim na optymalną temperaturę powietrza. Tymczasem równie istotna jest właściwa wilgotność. Jej zbyt wysoki poziom sprawia, że pojawia się kondensacja na oknach, nieprzyjemny zapach, a nawet pleśń. Grozi to powstaniem niekorzystnego dla zdrowia mikroklimatu. Jak sobie z tym radzić?

Charakterystyczny zapach wilgotnego powietrza może wywoływać dyskomfort, jednak nie tylko dlatego należy bacznie przyjrzeć się temu tematowi. Dlaczego? Nadmierna wilgotność powietrza może mieć negatywny wpływ i na samopoczucie, i na zdrowie. Stwarza bowiem idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, a ich zarodniki wywołują alergie oraz podrażnienia górnych dróg oddechowych. Zawarte w nich mykotoksyny mogą zaś prowadzić do rozwoju poważnych chorób – nawet nowotworów.

Oprócz tego wysoka wilgotność powietrza przekłada się m.in. na to, że pranie czy podłoga schną dłużej, a w różnych miejscach pojawiają się smugi kondensacji – zwłaszcza na oknach. Wynika to z kontaktu ciepłego, wilgotnego powietrza z zimnymi powierzchniami.

Trzeba przy tym wiedzieć, że optymalnie wilgotność powinna się utrzymywać w przedziale 40–60 proc. Tymczasem jesienią i zimą, czyli w sezonie grzewczym, może sięgać nawet 80–90 proc.

Skąd wysoka wilgotność powietrza?

Wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powstaje w wyniku normalnego trybu życia. Jej źródło stanowią m.in. suszenie mokrej odzieży, gotowanie, korzystanie z prysznica lub kąpieli czy nawet obecność akwarium. Przeciętnie czteroosobowa rodzina wyparowuje ok. 12 l wody do powietrza. Ponadto wilgoć w domu może również pochodzić z zewnątrz, np. gdy pada deszcz, co jest częstsze jesienią.

W chłodniejszych miesiącach wilgotność powietrza we wnętrzach dodatkowo rośnie. Powód? Okna są zamknięte, a przez to nadmiar wilgoci nie jest usuwany z pomieszczeń. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań zaradczych, finalnie pojawiają się widoczne oznaki pleśni – zarówno na ścianach, jak i meblach. Nawet jeżeli regularnie wietrzymy mieszkanie, niekoniecznie obniżymy poziom wilgoci, ponieważ powietrze z zewnątrz również może być mokre. Z tego samego powodu sprawnie działający system wentylacyjny nie zawsze przynosi pożądane efekty – zwyczajnie powietrze dopływające do domu powinno być suche, a w chłodnych miesiącach bywa z tym problem. Inna sprawa, że częste wietrzenie w sezonie grzewczym to niepożądany spadek temperatury i konieczność większego ogrzewania, a także źródło hałasu czy szkodliwych zanieczyszczeń powietrza (choćby z uwagi na zimowy smog).

Co zatem zrobić? Najlepsze remedium stanowi profesjonalny osuszacz powietrza.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania