JAK SIĘ POZBYĆ MOLI SPOŻYWCZYCH?

JAK SIĘ POZBYĆ MOLI SPOŻYWCZYCH?

JAK SIĘ POZBYĆ MOLI SPOŻYWCZYCH ?


Jeżeli zauważymy mole spożywcze w naszej kuchni, to przede wszystkim należy zacząć od wyrzucenia wszystkich produktów sypkich  oraz umycia szafek, najlepiej to zrobić roztworem woda + ocet 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego. Zapach goździków jak i liścia laurowego odstrasza mole, tak więc warto trzymać parę świeżych sztuk w szafce.

Sprawdzonym ''staropolskim'' sposobem na mole jest bagno, zwane też czasem dzikim rozmarynem. Mole nie znoszą zapachu tej rośliny. Wystarczy zawinąć je w gazetę i włożyć do szafki. Warto mieć na uwadze, że bagno znajduje się pod ochroną, ale raczej bez problemów można je znaleźć do kupienia na rynkach.

Można też kupić gotowe pułapki feromonowe, których zapach przyciąga mole, a te przyklejają się do pułapki ( Bros pułapka na mole spożywcze ).

Mole spożywcze najczęściej przynosimy do domu wraz z produktami kupionymi w sklepach i najczęściej są to produkty sypkie typu mąka, kasze. Zapobiegawczo warto zawsze zakupione produkty sprawdzić czy nie ma w nich podejrzanych larw, mąkę warto przesiać i umieszczać do szczelnych pojemników. Można też po zakupieniu produktów sypkich, włożyć je na 4 dni do lodówki, gdzie niska temperatura zabije larwy i jajeczka.