JAK PRZYGOTOWAĆ SŁOIKI NA PRZETWORY?

JAK PRZYGOTOWAĆ SŁOIKI NA PRZETWORY?

JAK PRZYGOTOWAĆ SŁOIKI NA PRZETWORY?

JAK PRZYGOTOWAĆ SŁOIKI NA PRZETWORY ?

Rozpoczął się sezon na przygotowywanie domowych przetworów, który potrwa do jesieni.
Warto skorzystać z darów przyrody i przygotować spiżarnię pełną witamin, a także minerałów na zimę.

W pożywieniu dostępnym zimą brakuje niektórych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, stąd też wyższa zapadalność na różne choroby. Dzięki odpowiedniej diecie możemy wzmocnić nasze ciało i uchronić się przed przeziębieniami.
Kiedy w warzywniakach zaczyna brakować świeżych warzyw i owoców, wystarczy sięgnąć po słoiki z przetworami. Owoce i warzywa zamknięte w słoikach można oczywiście kupić, ale to nie to samo, co przetwory domowej roboty, bez konserwantów, przygotowane według sprawdzonych receptur, zgodnie z naszymi upodobaniami kulinarnymi.

Jakie cechy powinny mieć dobre słoiki na przetwory?

Zaopatrując się w sklepie w słoiki musimy pamiętać o tym, że tego typu naczynia muszą mieć dostatecznie grube ścianki i szczelne, nierdzewiejące zamknięcia.
Szkło nie powinno być wyszczerbione ani pęknięte, nie może też zawierać skaz.
Nazbyt cienkie lub wadliwe szkło popękałoby w procesie pasteryzacji, a jeśli zakrętka lub korek będą nieszczelne, do słoika bardzo szybko powtórnie przedostaną się bakterie, może też wytworzyć się pleśń.

Jak przygotować słoiki?

Warto pamiętać, że o powodzeniu naszych przetworów decyduje nie tylko jakość surowców, różnego rodzaju gadżety oraz poprawnie przeprowadzona pasteryzacja – znaczącym krokiem w całym tym procesie jest sama czynność związana z przygotowaniem słoików na przetwory, a więc ich wyparzenie.

Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego właściwie należy wyparzyć słoiki, skoro sam proces pasteryzacji zabija bakterie, gdyż przebiega w temperaturze 100°C?

Odpowiedź jest prosta. Wrzątek, para wodna oraz gorące powietrze zabijają bakterie za pierwszym razem, ale wybicie ich form przetrwalnikowych (stan spoczynku, który umożliwia im przetrwanie w niekorzystnych warunków) wymaga powtórzeń. Dlatego sam proces pasteryzacji powinien być wsparty przez wyparzanie.


Domowe sposoby na wyparzanie słoików

Lokale gastronomiczne wyposażone są w profesjonalne wyparzarki do naczyń, w których świetnie sterylizuje się również słoiki . My możemy zrobić to domowymi sposobami, wykorzystując wrzątek, piekarnik, zmywarkę do naczyń, kuchenkę mikrofalową albo spirytus.

Wrzątek i gorąca para

Słoiki o temperaturze pokojowej należy ustawić na równej powierzchni, a następnie zalać wrzątkiem i pozostawić na 10-15 minut.
Oczywiście gorące słoiki muszą stać na takiej powierzchni, której nie nadtopią.
Do tego celu świetnie nada się zlew. Sprawdzi się również duży garnek , blacha, a także mata pod gorące garnki.
Po ostrożnym wylaniu wody najlepiej bezzwłocznie przystąpić do robienia przetworów.
Nie należy wycierać słoików, bo zniszczyłoby się w ten sposób efekt wyparzania – na szmatce znajdują się drobnoustroje, których przecież chcemy się pozbyć, aby produkty spożywcze umieszczone w słoiku nie uległy zepsuciu za ich sprawą.

Słoików nie trzeba zalewać wodą uprzednio zagotowaną w czajniku.
Można umieścić je w dużym naczyniu, np. w specjalnym garnku do pasteryzacji i wyparzania słoików, a następnie zalać wodą i zagotować.
Kiedy woda zacznie nam wrzeć, czekamy jeszcze 10 minut, po czym wyjmujemy słoiki za pomocą chwytaka i przystępujemy do robienia przetworów.
Można też wykorzystać gorącą parę z czajnika. Gdy woda się zagotuje, należy zdjąć gwizdek i – utrzymując wrzenie – „zamykać” otwór czajnika słoikami. Każdy słoik należy przytrzymywać nad parą przez ok. 3 minuty.

2.Piekarnik
Do wyparzania, podobnie jak do pasteryzacji, można wykorzystać piekarnik. Umyte i wysuszone słoiki, a także szklane wieczka wecków wystarczy ułożyć na blasze w zimnym piekarniku i ustawić temperaturę na ok. 100°C . Pozostawiamy je w nim na ok. pół godziny.

Zdezynfekowane słoiki należy ostrożnie wyjąć, używając rękawicy lub łapki kuchennej (najlepiej silikonowej).
3. Zmywarka

Najwyższa temperatura zmywania w zmywarkach domowych wynosi 70-75°C, więc program do mycia zaschniętych i tłustych naczyń można spokojnie wykorzystać do wyparzania.
Oczywiście do zmywarki wkładamy już umyte słoiki i nie dodajemy żadnych detergentów. Razem ze słoikami możemy wysterylizować odpowiednio ułożone zakrętki czy też wieczka do weków bez sprężyn i uszczelek.

Metoda ta jest bardzo prosta i wygodna. Po prostu układamy szkło w zmywarce, włączamy program o najwyższej temperaturze mycia, nie dodając żadnych detergentów, i wyjmujemy słoiki gotowe do zaprawiania. Warto zauważyć, że zmywarka pod koniec programu suszy naczynia, więc słoiki będą wysterylizowane i na mokro, i na sucho.

Alkohole i kwaski cytrynowe, zawarte w środkach nabłyszczających, dodatkowo wysterylizują szkło.

4. Kuchenka mikrofalowa

Jeżeli zależy Ci na szybkim wyparzeniu słoików , a nie przygotowujesz dużej ilości przetworów, możesz skorzystać z kuchenki mikrofalowej. Wystarczy ułożyć na talerzu słoiki do ¾ wysokości zalane wodą (aby nie wykipiała) i włączyć mikrofalówkę na 2-3 minuty, ustawiając najwyższą moc.

Uwaga! Do mikrofalówki nie wkładamy metalowych elementów, więc zakrętki muszą być wyparzone osobno, w gorącej wodzie.

5. Spirytus

Aby wysterylizować szkło, można wykorzystać bakteriobójcze właściwości alkoholu i zdezynfekować nim całe słoiki - nie tylko ranty przed zakręceniem, jak to robiły nasze babcie. Do tego celu najlepiej nadaje się spirytus 70-procentowy. Wystarczy przepłukać nim słoiki jeden po drugim albo nasączyć czysty, papierowy ręcznik i przetrzeć szkło.

Spirytus zabije bakterie, ale nie ich formy przetrwalnikowe, dlatego warto dodatkowo (choć na krótko) poddać słoiki działaniu temperatury ok. 100°C, na mokro lub na sucho.