Przechowywanie żywności, przypraw, ciasta. Rodzaje pojemników, ich wady i zalety

Przechowywanie żywności, przypraw, ciasta. Rodzaje pojemników, ich wady i zalety

Przechowywanie żywności, przypraw, ciasta. Rodzaje pojemników, ich wady i zalety


Dłużej świeża żywność, naturalnie pachnące przyprawy, zawsze aromatyczna kawa… A wszystko to w dobrze zorganizowanej i gustownie urządzonej kuchni. Odpowiednio dobrane pojemniki do przechowywania żywności pomogą Ci  zdrowiej i smaczniej przyrządzać codzienne posiłki.

 

W czasach coraz szybszego tempa życia i coraz mniejszej ilości prywatnego czasu, trendem stały się weekendowe zakupy żywności. Kupujemy więcej z myślą o tym, by zapewnić sobie odpowiednią ilość żywności na cały pracujący tydzień. Czasem dajemy się skusić promocjom, które potrafią „zmusić” nas do zakupu większej niż planowaliśmy ilości wybranych produktów. I zdarza się niestety, że część z nich ulega zepsuciu lub traci większość swoich właściwości, czy to odżywczych, czy po prostu estetycznych.

Część produktów można oczywiście zamrozić i wykorzystać w późniejszym czasie. Ale nie wszystkie się do tego nadają, a poza tym nawet codziennie zużywane produkty warto odpowiednio przechowywać. Dzięki temu zachowają one pełnię swoich wartości odżywczych i zdrowotnych, a dobre rozplanowanie przechowywania przyniesie Ci dodatkowe korzyści: lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni (np. w lodówce czy szafce kuchennej) czy jeszcze piękniejszy wygląd Twojej kuchni, dzięki odpowiedniemu dobraniu pojemniczków.

Wszystkie pojemniki, w których chcemy przechowywać żywność, powinny posiadać odpowiednie oznaczenia, czyli symbol "do kontaktu z żywnością". Nie polecamy stosowania pojemników bez tego oznakowania – mogą one zachowywać się nieprawidłowo w kontakcie z żywnością i w ekstremalnych przypadkach zagrażać zdrowiu Twojemu i Twojej rodziny.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są ogromne ilości wzorów i kształtów pojemników do przechowywania żywności – bez większego trudu znajdziesz takie, które oprócz swojej funkcjonalności, spełnią także Twoje oczekiwania estetyczne i świetnie wpasują się w wybrane dla nich miejsce w kuchni.

Wielka różnorodność panuje także w kwestii materiałów, z których wykonane są pojemniki. Tu niezwykle ważny jest ich odpowiedni dobór pod kątem tego, co zamierzasz w nich przechowywać. Nie wszystkie bowiem można trzymać w każdym rodzaju pojemnika.

 
POJEMNIKI DO PRZECHOWYWANIA ŚWIEŻEJ ŻYWNOŚCI W LODÓWCE I ZAMRAŻARCE

Służą przede wszystkim do łatwej i wygodnej organizacji wnętrza lodówki czy zamrażarki. Pojemniki mają zazwyczaj bardzo regularny kształt, dzięki czemu są bardzo "ustawne" i pozwalają lepiej ułożyć produkty. Dużą ich zaletą jest szczelne zamknięcie, dzięki czemu przede wszystkim żywność dłużej zachowuje świeżość. Druga ważna zaleta - pozwalają na odseparowanie produktów o intensywnym zapachu, dzięki czemu z lodówki po jej otwarciu nie uderza nas gama intensywnych zapachów, a inne produkty nie "przechodzą" np. aromatyczną wonią sera, czy zapachem ryby.

    Pojemniki z tworzywa sztucznego – koniecznie muszą posiadać symbol „do kontaktu z żywnością”, są odporne na uszkodzenia mechaniczne; ich szczelne zamknięcia w postaci pokryw zabezpieczają przed dostaniem się powietrza do potraw oraz przed wymieszaniem się zapachów, np. w lodówce, większość nadaje się również do zamrażania; często też posiadają etykiety wielokrotnego zapisu, dzięki którym możesz opisywać zawartość pojemniczków – łatwiej potem odszukasz pojemnik z potrzebnym produktem. Pojemniki do przechowywania żywności z tworzywa świetnie sprawdzają się w domowej kuchni jako "organizery" - łatwo utrzymać porządek w lodówce czy zamrażarce, przechowując żywność w ustawnych, szczelnie zamykanych pojemnikach.
    Pojemniki silikonowe – dość uniwersalne, również podobnie jak te z tworzywa, świetnie sprawdzają się do organizacji i łatwego ustawiania żywności. Nadają się do używania w kuchenkach mikrofalowych, są odporne na niskie temperatury, dlatego zamkniętą w nich żywność można również zamrażać; najczęściej są rozkładane, dlatego zajmują w szafce niewiele miejsca;

Warto jeszcze wymienić kilka specjalizowanych pojemników - jak specjalne deski z kloszem do przechowywania serów (dzięki czemu nie schną one i nie pleśnieją tak szybko, a intensywny zapach nie rozchodzi się po lodówce) oraz pojemniki na ciasto - dzięki którym łatwo schowamy do lodówki wypieki, nie ryzykując jego zgniecenia, czy pobrudzenia masą innych produktów.

Bez pojemników kuchennych, pozwalających na organizację i przechowywanie świeżej żywności trudno obejść się w kuchni. Są jednym z akcesoriów, które można nazwać kuchennymi niezbędnikami. Mają bardzo dużo zalet :

    - wybierasz dopasowane do Twoich potrzeb rozmiary, dzięki czemu zmieszczą się w lodówce, szafce, na kuchennej półce czy w torebce;
    - można w nich zamrażać żywność;
    - są trwałe, higieniczne i łatwe w utrzymaniu czystości;
    - chronią żywność przed wilgocią i wysychaniem;

POJEMNIKI DO PRZECHOWYWANIA PRZYPRAW I PRODUKTÓW SYPKICH

Pojemniki, puszki i słoje do przechowywania sypkiej żywności mają za zadanie przede wszystkim przedłużać jej przydatność do spożycia i zachowywać walory smakowe i estetyczne. Przechowywanie mąki, soli, cukru, herbaty czy kawy jest dużo bardziej wygodne i praktyczne - zapobiega zawilgoceniu i zwietrzeniu. Kapitalną cechą pojemników na produkty sypkie jest również ich estetyka - możemy wręcz przebierać w kształtach i dekoracjach. Każda pani domu może wybrać pojemniki czy puszki odpowiednie do charakteru własnych wnętrz. Nikt chyba nie zaprzeczy, że dobrze dobrane pojemniki cudownie prezentują się w kuchni, wprowadzając do niej domowy, swojski klimat.

    Pojemniki szklane – są niezwykle higieniczne, nie chłoną zapachów, są idealne do aromatycznych przypraw, cukru czy makaronów, a także do różnego rodzaju słodkości; są również ozdobą każdej kuchni. Najczęściej są to ozdobne słoje lub słoiki. Szklane pojemniki ze względu na swoją przeźroczystość pięknie eksponują zawartość, stanowiąc dodatkowo ozdobę kuchni;
    Pojemniki z tworzywa sztucznego – koniecznie muszą posiadać symbol „do kontaktu z żywnością”, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zaletą są niskie ceny i praktyczność;
    Pojemniki porcelanowe – najbardziej reprezentacyjne, wykonane ze szlachetnej porcelany, która nie wchodzi w reakcje z żywnością. Najlepiej przechowywać w nich produkty sypkie, jak kawa, sól, cukier, mąka czy też różnego rodzaju przyprawy, są oryginalną ozdobą kuchennych blatów i półeczek;
    Pojemniki metalowe – należy unikać potraw kwaśnych oraz innych (np. soli), które mogą wchodzić w reakcje z metalem, mając negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze sprawdzają się w przechowywaniu herbaty, kawy czy makaronu;
    Pojemniki kamionkowe – pojemniki czy beczki kamionkowe - ze względu na ogromną odporność kamionki na produkty kwaśne - są doskonałe od przechowywania smalcu, kiszonych ogórków czy kapusty, są niezwykle funkcjonalne, estetycznie wykonane i przystosowane do długotrwałego przechowywania żywności. Są też cudowną ozdobą tradycyjnie urządzonej kuchni;